Przemysł farmaceutyczny jest odpowiedzialny za opracowywanie, produkcję i marketing leków. W związku z tym jego ogromne znaczenie jako sektora globalnego jest niezaprzeczalne. W 2014 r. łączne przychody z branży farmaceutycznej na całym świecie przekroczyły po raz pierwszy bilion dolarów. Ze względu na wiodącą rolę przemysłu farmaceutycznego w USA, Ameryka Północna jest odpowiedzialna za największą część tych przychodów. Jednak, podobnie jak w wielu innych branżach, chiński sektor farmaceutyczny wykazał najwyższe wskaźniki wzrostu w porównaniu z poprzednimi latami. Mimo to wiodące firmy farmaceutyczne pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

W oparciu o sprzedaż leków na receptę Pfizer z siedzibą w Nowym Jorku jest największą na świecie firmą farmaceutyczną. W 2016 roku firma wygenerowała około 52,8 miliardów dolarów amerykańskich w czystej sprzedaży farmaceutycznej. Inni czołowi globalni gracze ze Stanów Zjednoczonych to Johnson & Johnson, Merck i AbbVie. Novartis i Roche ze Szwajcarii, GlaxoSmithKline i AstraZeneca ze Zjednoczonego Królestwa oraz francuski Sanofi to europejska piątka.

Markowe, opatentowane leki stanowią zdecydowanie największy udział w przychodach z branży farmaceutycznej. Humira, lek przeciwzapalny, wygenerował ponad 16 miliardów dolarów amerykańskich przychodów na całym świecie w 2016 roku. Onkologia nadal jest jedną z trzech wiodących klas terapeutycznych opartych na dochodach. W 2015 r. leki przeciwnowotworowe osiągnęły prawie 79 miliardów dolarów amerykańskich przychodów na całym świecie. Inne główne klasy terapii to leki przeciwbólowe, przeciwnadciśnieniowe i przeciwcukrzycowe.

Źródło:https://www.statista.com/topics/1764/global-pharmaceutical-industry/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *