Boże Narodzenie we Francji
W wielu regionach Francji święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się od dnia św. Mikołaja 6 grudnia. Wtedy dzieci dostają słodycze i drobne prezenty. Miasta są dekorowane we Francji, zwłaszcza w regionie Alzacji, gdzie, jak się mówi, pierwsze udekorowane choinki pojawiły się już w XIV wieku. W Wigilię dzieci układają wypolerowane buty przed komin i mają nadzieję, że „Père Noël” (Father Christmas) napełni je słodyczami. Boże Narodzenie, 25 grudnia to święto państwowe, a rodziny zbierają się na wielką ucztę. W tym dniu również Francuzi wymieniają się prezentami.

Boże Narodzenie we Włoszech
We Włoszech szopka, „presepe”, jest zazwyczaj umieszczana w kościołach, na placach miejskich i często w domach i jest dla wielu najważniejszym elementem dekoracji bożonarodzeniowych. Szopka wypełniona słomą pochodzi z Włoch i jest obecnie powszechnym zjawiskiem w wielu krajach na całym świecie. We Włoszech, „Babbo Natale”, tak nazywa się „Father Christmas” po włosku, wręcza prezenty dzieciom w Boże Narodzenie. Wciąż w wielu rodzinach podarunki są rozdawane tylko 6 stycznia, czyli w dniu Objawienia Pańskiego. Ludzie życzyą sobie nawzajem „Buon Natale”, co oznacza Wesołych Świąt.

Father Christmas to tradycyjna angielska nazwa personifikacji Bożego Narodzenia. Choć teraz znany jest jako bożonarodzeniowy podarunek i zwykle uważany za synonim Świętego Mikołaja, który jest obecnie znany na całym świecie, początkowo był częścią niezwiązanej i dużo starszej angielskiej tradycji folklorystycznej. Niezwykle nowoczesna figura angielskiego Ojca Bożego rozwinęła się w późnym okresie wiktoriańskim, ale Boże Narodzenie uosabiano już przed wiekami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *